sokağa çıkma yasağı

2. Sokağa Çıkma Yasağı Başladı

Sokağa Çıkma Yasağı 31 İlde Başladı

Corona Virüs ile Mücadele Kapsamında 30 Büyük Şehir ve Zonguldak’ta Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasakları Başladı

Hangi İllerle Sokağa Çıkma Yasağı Başladı?

İçişleri Bakanlığının yayımladığı genelge kapsamında sokağa çıkma yasağı, 18 Nisan Cuma saat 00.00’da başlayarak, Büyük şehirler; Eskişehir, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Hatay, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Adana, Gaziantep, Bursa, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Muğla, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Konya, Ordu, Sakarya, Trabzon, Şanlı Urfa, Tekirdağ, Samsun, Van ve Zonguldak il sınırlarında uygulanacak.

Hangi İşletmeler Açık Olacak?

Sokağa çıkma yasağı harici tutulacak sadece ekmek üretimlerinin yapıldığı fırınlar, özel veya kamuya ait sağlık kuruluşları, eczane, su, gazete, PTT ve mutfak tüpü dağıtım şirketleri açık olacak. Ek olarak kamu güvenliğinin sağlanması için acil çağrı merkezleri, AFAD ve Kızılay, Vefa Sosyal Destek Birimlerinde görevli olanlar kısıtlamadan muaf tutulacak. Sokağa çıkma kısıtlaması süresince gazete dağıtımları evlere servis şeklinde sağlanacak.

Gazeteler ve gazete şirketlerinin araçları, tespit edilecek içme suyu dağıtım bayileri ile Vefa Sosyal Destek Birimleri aracılığıyla dağıtılacak. Başta sağlık ve güvenlik olmak üzere kamu düzeninin tesisi amacıyla, kamu görevlilerinin toplu ulaşımlarını temin için belediyelerce tedbir alınacak. Ekmek dağıtımının düzenli olması için vali ve kaymakamlar başkanlığında oluşturulacak komisyon tarafından her mahalle için dağıtım organizasyonu özel olarak yapılacak.

Zorunlu kamu hizmetlerinin sürdürülmesi için gerekli kamu kurum ve kuruluşlarıyla işletmeler sokağa çıkma kısıtlaması sırasında açık olacak. Sokağa çıkma kısıtlamasına uymayanlar hakkında işlemler yapılacak.

sokağa-çıkma-yasağı
 sokağa-çıkma-yasağı

Şehir Hatları‘nın yaptığı telafi seferleri açıklamasına istinaden saatler:

şehir-hatları-saatleri-sokağa-çıkma-yasağı

SAĞLIK BAKANI DOKTOR FAHRETTİN KOCA’NIN AÇIKLAMASI

Covid-19 virüsünde ki son durumu aktarmak için kameralar karşısına geçen Sağlık Bakanı Doktor Fahrettin Koca, sokağa çıkma kısıtlaması ve 23 Nisan tatiliyle ilgili konuştu:

Salgınla mücadelede, temas, mesafe ve izolasyonun önemli olduğunu hep konuşuyoruz. Geçen hafta sonu başlayan ve bu hafta sonu için de karar verilen yasağın bu amaca hizmet ettiğini söyleyebiliriz.

Bu doğrultuda daha sonraki haftalarla ilgili karar bilim kurulunda gündeme gelmedi ama önümüzdeki haftalarda gelebilir. Bilim kurulu bir karar mercisi değildir, tavsiye kararları alan bir kuruldur. 23 Nisan ile ilgili de gündeme gelmedi, haftaya gündem olabilir.

Diğer son dakika haberleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir