Kuzey Kore Lideri-turk-news-kim-jong-nerede

Kuzey Kore Lideri Son Durumu

Kim’in Sır Perdesi

Dünya Gündemine Bomba Gibi Düşen Haber: Kuzey Kore Lideri Nerede

Kuzey Kore Lideri Kim, kayıplara karıştı. Kuzey Kore televizyon ve basım organları konuyla ilgili açıklama yapmıyor. Ancak Kim’in yerine kimin geçeceği konuşulmaya başlandı.

Dünya basınında, Kim’in sağlık durumu sebebiyle ortalıkta görülmedi haberleri dolanmasına rağmen Kuzey Kore standart haberlerini vermeye devam etti. Dünya üzerinde verilen haberlere karşılık vermeyen Kuzey Kore basını, eski görselleri kullanarak Kim’in önceki sözlerine yer verdi.

Kim Jong Ölürse Yerine Kim Geçecek?

Kim’in babası, 2011′ de kalp krize sebebiyle vefat etmesiyle yerine Kim Jong

kuzey-kore-lideri-bulunamadı-kim
Kuzey Kore Lideri Kim Jong

geçmişti. Bu durumda gözler Kim Jong’un çocuklarına çevrildi. Kim’in çocuğunun olup olmadığı şuan için bilinmezken, uzmanlara göre eğer çocuğu yoksa veya görevi devralmaya yeterli yaşta değilse çocuk büyüyene kadar göreve Kim‘in kız kardeşi geçecek. Kim’in kardeşi, son yıllarda siyasette ve ülke yönetim mekanizmalarında ön plana çıktığı görülmekteydi.

Ne Zamandan Beri Görülmüyor?

15 Nisan’ da, Kim Jong‘ un dedesinin doğum yıl dönümü olmasıyla, Kuzey Kore’ nin en önemli etkinlikleri arasında sayılan organizasyona katılmadı. Bugün itibariyle 8 gündür Kim ortada yok.

İlk Olarak CNN Yayınladı

Haberi ilk ortaya atan CNN kuruluşudur. ABD, CNN haberlerini referans göstererek durumu değerlendirmektedir. Buna rağmen, Güney Kore ve Çin basını ve yetkilileri, haberi doğrulamadılar.

Durumu ABD’li Yetkililer Yakından Takip Ediyor

ABD Başkanı Donald Trump:

İyileşmesini temenni ediyorum, aramızda iyi ilişkiler var

dedi. ABD basınında Kim Jong, kalp krizi geçirdi ve sağlık durumu normal olarak seyretmiyor.

Kuzey Kore’nin Lideri Kim Jong Kimdir?

Kuzey Kore’nin Devlet Başkanı Kim Jong’ un Güney Kore verilerine göre 8.01.1983, ABD verilerine göreyse 8.01.1984 tarihinde doğmuştur. 2011′ de Kuzey Kore Devlet Başkanı olan babasının vefatından bu yana Kuzey Kore’nin Lideri ve 2012 tarihinden bu zamana da Kuzey Kore İşçi Partisi Başkanı olan Kim, siyasetçidir. Kim, Ko Yong Hui  ve 1994’ten 2011’e Kuzey Kore’nin ikinci lideri olan Kim Jong İl’ in ikinci çocuğudur. 1948 tarihinden 1994 tarihine kadar Kuzey Kore Devletinin kurucusu ve aynı zamanda ilk lideri olan Kim İl Sung ‘un da torunudur. Kim, dünyada ki en genç hükumet başkanlarından 2. sıradadır.

Dünya Haberleri

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir