siber saldiri-Orta Doğu'ya yönelik yeni bir siber saldırı

Çoğunlukla Orta Doğu’ya Yönelik Yeni Siber Saldırı

Orta Doğu’ya yönelik yeni siber saldırı ortaya çıkarıldı

Siber Saldırıların Hedefi: Orta Doğu!

Orta Doğu’ya yönelik yeni siber saldırı iddialarında GReAT yani “Kaspersky Global Araştırma ve Analiz Ekibi” uzmanlarının duyurusuna göre, «Milum» adlı siber saldırının hedefli olarak ortaya çıktığını duyurdu. Devam eden saldırıya «WildPressure» adı verildi. Milum siber saldırısı, cihazların uzaktan bağlanılarak kullanılmasına olanak sağlayan bir sistem.

Amaçları Kullanıcının Komutlarını Yönetmek

GReAT ekibi, bu tehditin varlığını ilk olarak 2019 Ağustos ayında tespit etti. Bu zararlı kodlar irdelendiğinde 2019 Mart ayında orta çıktığı belirlendi. Kaspersky, çalışmaların hala devam ettiğini ve büyük oranda hedefin Orta Doğu olduğuru belirtiyor.

Kullanıcının komutlarını indirip çalıştırma Hedef makineden çeşitli bilgiler toplayıp bunları komut ve kontrol sunucusuna iletme Kendini yeni sürüme güncelleme Kaspersky GReAT ekibi “Milum” Truva atını ilk olarak Ağustos 2019’da tespit etti. Zararlı yazılımın kodları incelendiğinde ilk üç örneğin Mart 2019’da ortaya çıktığı belirlendi. Kaspersky araştırmacıları yapılan ölçümlere bakarak bu saldırının halen sürdüğünü ve hedeflerin çoğunun Orta Doğu’da bulunduğunu düşünüyor.

Korunmak için;

  • Tüm sistemlerinizi güncel tutun.

  • Davranışları kaydeden özellikte güvenlik tabanlı sistemler muhafaza edin.

  • Çalışanlarınızda siber güvenlik eğitimleri almış kişiler barındırın.

  • Kurumsal olarak güvenlik çözümleri sunan farklı aşamalı güvenlik duvarı oluşturduğunuzdan emin olun.

  • Diğer haberler

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir